TeX Live translation - en to ja translation catalogue (445 entries)

en: Installation process
ja: インストール処理

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Scroll back to inspect warnings
ja: 警告の位置にスクロール

en: Finish
ja: 終了

en: Default paper size
ja: デフォルト用紙サイズ

en: Add menu shortcuts
ja: メニューショートカットを追加

en: Change file associations
ja: ファイルの関連付けを変更

en: Adjust PATH setting in registry
ja: レジストリの PATH 設定を調整

en: Installation for all users
ja: すべてのユーザ用にインストール

en: Install TeXworks front end
ja: TeXworks をインストール

en: TeX Live %s Installation
ja: TeX Live %s のインストール

en: Quit
ja: 終了

en: < Back
ja: ←戻る

en: Next >
ja: 次へ→

en: Welcome to the installation of TeX Live %s
    http://tug.org/texlive
    
    This wizard will guide you through the installation.
ja: TeX Live %s インストーラへようこそ
    http://tug.org/texlive
    
    このウィザードがインストール作業をご案内します．

en: In case of trouble, try to disable your virus scanner during installation.
ja: トラブルが発生した場合は，ウイルス対策ソフトを無効化してみてください．

en: For an advanced, customizable installation, please consult
    the web pages or installation guide.
ja: 高度なカスタマイズを適用したインストールを行いたい場合は，
    ウェブサイトやインストーラのドキュメントを参照してください．

en: Or use install-tl-advanced.bat.
ja: または install-tl-advanced.bat をご使用ください．

en: Or specify  --gui expert  to install-tl.
ja: または install-tl に --gui expert オプションを指定してください．

en: Change default repository
ja: デフォルトリポジトリを変更

en: Command line repository
ja: コマンドラインリポジトリ

en: LOCAL REPOSITORIES
ja: ローカルリポジトリ

en: NETWORK REPOSITORIES
ja: ネットワークリポジトリ

en: Default remote repository
ja: デフォルトリモートレポジトリ

en: Select repository
ja: リポジトリを選択

en: Mirror:
ja: ミラー：

en: Continent
ja: 大陸

en: Countries
ja: 国

en: Mirrors
ja: ミラー

en: Please wait while the repository database is loaded.
ja: リポジトリデータベースが読み込まれるまでお待ちください．

en: This will take some time!
ja: これには少し時間がかかります！

en: Could not load remote TeX Live Database:
ja: リモート TeX Live データベースを読み込めませんでした：

en: Please go back and select a different mirror.
ja: 前に戻って別のミラーを選択してください．

en: The TeX Live versions of the local installation
    and the repository being accessed are not compatible:
         local: %s
    repository: %s
ja: ローカルにインストール済みの TeX Live のバージョンと
    アクセスしたリポジトリのバージョンに互換性がありません:
      ローカル：%s
    リポジトリ：%s

en: Destination folder:
ja: インストール先のフォルダ：

en: Change
ja: 変更

en: The destination folder will contain the installation.
    It is strongly recommended to keep the year as the last component.
ja: 対象フォルダには，インストールするファイルが入ります．
    末尾に年を入れたままにしておくことを強く推奨します．

en: disk space required:
ja: 必要ディスク容量：

en: (default not allowed or not writable - please change!)
ja: （デフォルト値が不正または書き込み不能です．変更してください！）

en: This screen allows you to configure some options
ja: この画面では，いくつかのオプションを設定することができます．

en: We are ready to install TeX Live %s.
    The following settings will be used.
    If you want to change something please go back,
    otherwise press the "Install" button.
ja: TeX Live %s をインストールする準備が整いました．
    以下の設定が使用されます．
    変更したいものがある場合には，前に戻ってください．
    問題なければ，「インストール」ボタンを押してください．

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Install
ja: インストール

en: None
ja: なし

en: Only new
ja: 新規のみ

en: All
ja: すべて

en: letter
ja: レター

en: No shortcuts
ja: ショートカットなし

en: TeX Live menu
ja: TeX Live メニュー

en: Launcher entry
ja: ランチャ項目

en: Load
ja: 読み込み

en: Warning
ja: 警告

en: Please select a different mirror.
ja: 別のミラーを選択してください．

en: Ok
ja: OK

en: The TeX Live versions of the local installation and the repository being accessed are not compatible:
      local: %s
      repository: %s
    Please select a different mirror.
ja: ローカルにインストール済みの TeX Live のバージョンと，アクセスしたリポジトリのバージョンに互換性がありません：
        ローカル：%s
      リポジトリ：%s
    別のミラーを選択してください．

en: Basic Information
ja: 基本情報

en: Binary system(s)
ja: バイナリシステム

en: Selected scheme
ja: 選択したスキーム

en: Further Customization
ja: 詳細設定

en: Installation collections
ja: インストール対象コレクション

en: Directory setup
ja: ディレクトリ設定

en: Portable setup
ja: ポータブル設定

en: Toggle
ja: 切替

en: TEXDIR (the main TeX directory)
ja: TEXDIR（メインの TeX ディレクトリ）

en: TEXMFLOCAL (directory for site-wide local files)
ja: TEXMFLOCAL（システム全体に適用するローカルファイルをおくディレクトリ）

en: TEXMFSYSVAR (directory for autogenerated data)
ja: TEXMFSYSVAR（自動生成されるデータのためのディレクトリ）

en: TEXMFSYSCONFIG (directory for local config)
ja: TEXMFSYSCONFIG（ローカル設定用のディレクトリ）

en: TEXMFHOME (directory for user-specific files)
ja: TEXMFHOME（ユーザ用ファイルをおくディレクトリ）

en: Options
ja: オプション

en: Allow execution of restricted list of programs via \write18
ja: \write18 を用いて制限リストにあるプログラムの実行を許可

en: Create all format files
ja: フォーマットファイルをすべて生成

en: Install font/macro doc tree
ja: font/macro のドキュメントツリーをインストール

en: Install font/macro source tree
ja: font/macro のソースツリーをインストール

en: Create symlinks in system directories
ja: システムディレクトリにシンボリックリンクを作成する

en: After install, set CTAN as source for package updates
ja: インストール後に CTAN をパッケージのアップデート元に設定

en: About
ja: このプログラムについて

en: Install TeX Live
ja: TeX Live のインストール

en: Continue
ja: 続行

en: In case of trouble, try disabling your virus scanner during installation.
ja: トラブルが発生した場合は，ウイルス対策ソフトを無効化してみてください．

en: The installer does not have adminstrative permissions;
    so can only install for current user.
ja: このインストーラには管理者権限が与えられていません．
    したがって，現在のユーザー専用にインストールすることしかできません．

en: Right-click install-tl-advanced and select "run as administrator"
     if you want to install for all users.
ja: すべてのユーザー向けにインストールしたい場合は，install-tl-advanced を
    右クリックし，「管理者として実行」を選択してください．

en: Change variable value
ja: 変数の値を変更

en: Enter path for %s (use ~ for %s)
ja: %s のパスを入力してください（%s を表すには ~ を使用してください）

en: custom selection of collections
ja: コレクションのカスタム選択

en: Select the collections to be installed
ja: インストールするコレクションを選択

en: Select All
ja: すべて選択

en: Deselect All
ja: すべての選択を解除

en: create symlinks in standard directories
ja: シンボリックリンクを標準ディレクトリに作成する

en: binaries to
ja: バイナリの配置先：

en: manpages to
ja: man ページの配置先：

en: info to
ja: info ページの配置先：

en: Select arch-os
ja: arch-os を選択してください

en: Removals of the main platform not possible!
ja: メインのプラットフォームを取り除くことはできません！

en: %s out of %s
ja: %s（全 %s 中）

en: %s collections out of %s
ja: %s コレクション（全 %s コレクション中）

en: (please change TEXDIR first!)
ja: （先に TEXDIR を変更してください！）

en: (default not writable - please change!)
ja: （デフォルト値では書き込みできません．変更してください！）

en: Portable option changed;
    Directories have been reinitialized
ja: ポータブル設定が変更されました．
    ディレクトリも再初期化されます

en: Loading local TeX Live database
ja: ローカルの TeX Live データベースを読み込んでいます

en: This may take some time, please be patient ...
ja: これには少し時間がかかるかもしれません．少しお待ちください……

en: ... done loading
ja: ……読み込み完了

en: You don't have permissions to change the installation in any way;
    specifically, the directory %s is not writable.
    Please run this program as administrator, or contact your local admin.
    
    Most buttons will be disabled.
ja: インストール済みのものを変更する権限がありません．
    具体的には，ディレクトリ %s が書き込み可能になっていません．
    このプログラムを管理者として実行するか，コンピュータの管理者に連絡をとってください．
    
    ほとんどのボタンは利用できなくなります．

en: Repository
ja: リポジトリ

en: Loaded:
ja: 読み込み完了：

en: none
ja: なし

en: Load default
ja: デフォルト値を読み込む

en: multiple repositories
ja: 複数リポジトリ

en: Default:
ja: デフォルト値：

en: Display configuration
ja: 表示設定

en: Status
ja: 状態

en: all
ja: すべて

en: installed
ja: インストール済み

en: not installed
ja: 未インストール

en: updates
ja: アップデート

en: Category
ja: カテゴリ

en: packages
ja: パッケージ

en: collections
ja: コレクション

en: schemes
ja: スキーム

en: Match
ja: 一致検索

en: descriptions
ja: 説明

en: filenames
ja: ファイル名

en: Selection
ja: 選択

en: selected
ja: 選択分

en: not selected
ja: 未選択分

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select none
ja: すべて選択解除

en: Reset filters
ja: フィルタをリセット

en: Package name
ja: パッケージ名

en: Local rev. (ver.)
ja: ローカルのリビジョン

en: Remote rev. (ver.)
ja: リモートのリビジョン

en: Short description
ja: 概要

en: Update all installed
ja: インストール済みのものをすべてアップデート

en: Reinstall previously removed packages
ja: 以前アンインストールしたパッケージを再インストール

en: Update
ja: アップデート

en: Remove
ja: アンインストール

en: Backup
ja: バックアップ

en: Actions
ja: アクション

en: Help
ja: ヘルプ

en: Load default (from tlpdb) repository:
ja: （tlpdb から）デフォルトリポジトリを読み込む：

en: Load cmd line repository:
ja: コマンドラインレポジトリの読み込み：

en: Load standard net repository:
ja: 標準ネットワークリポジトリを読み込み：

en: Load other repository ...
ja: 他のレポジトリを読み込む…

en: General ...
ja: 一般…

en: Paper ...
ja: 用紙…

en: Platforms ...
ja: プラットフォーム…

en: GUI Language ...
ja: GUI 言語…

en: Expert options
ja: 上級者向けオプション

en: Enable debugging output
ja: デバッグ出力を有効化

en: Disable auto-install of new packages
ja: 新規パッケージの自動インストールを無効化

en: Disable auto-removal of server-deleted packages
ja: サーバから削除されたパッケージの自動削除を無効化

en: Update filename database
ja: ファイル名データベースを更新

en: Rebuild all formats
ja: すべてのフォーマットを再構築

en: Update font map database
ja: フォントマップデータベースを更新

en: Restore packages from backup
ja: バックアップからパッケージを復元

en: Handle symlinks in system dirs
ja: システムのディレクトリでシンボリックリンクを取り扱う

en: Remove TeX Live %s ...
ja: TeX Live %s をアンインストール…

en: Remove TeX Live %s
ja: TeX Live %s をアンインストール

en: Complete removal finished
ja: アンインストール完了

en: Really remove (uninstall) the COMPLETE TeX Live %s installation?
    Your last chance to change your mind!
ja: 本当に TeX Live %s を完全にアンインストールしますか？
    この操作は取り消せません！

en: Manual
ja: マニュアル

en: Details on:
ja: 詳細：

en: Package:
ja: パッケージ：

en: Category:
ja: カテゴリ：

en: Short description:
ja: 概要：

en: Long description:
ja: 詳細：

en: Installed:
ja: インストール済み：

en: Local revision:
ja: ローカルのリビジョン：

en: Local Catalogue version:
ja: ローカルカタログのバージョン：

en: Remote revision:
ja: リモートのリビジョン：

en: Remote Catalogue version:
ja: リモートカタログのバージョン：

en: Keywords:
ja: キーワード：

en: Functionality:
ja: 機能：

en: Primary characterization:
ja: プライマリ設定:

en: Secondary characterization:
ja: セカンダリ設定：

en: Collection:
ja: コレクション：

en: Warning: Catalogue versions might be lagging behind or be simply wrong.
ja: 警告：カタログバージョンが古いか，単純に間違っている可能性があります．

en: Depends:
ja: 依存パッケージ：

en: Binaries' dependencies:
ja: バイナリ依存：

en: Runfiles:
ja: 実行ファイル：

en: Docfiles:
ja: ドキュメントファイル：

en: Srcfiles:
ja: ソースファイル：

en: Binfiles:
ja: バイナリファイル：

en: Further information
ja: 詳細情報

en: Update the TeX Live Manager
ja: TeX Live Manager をアップデート

en: Select platforms to support
ja: サポートするプラットフォームを選択してください

en: Apply changes
ja: 変更を適用

en: General options
ja: 一般オプション

en: Default package repository
ja: デフォルトのパッケージレポジトリ

en: Create formats on installation
ja: インストール時にフォーマットを作成する

en: Install macro/font sources
ja: font/macro のソースをインストール

en: Install macro/font docs
ja: font/macro のドキュメントをインストール

en: Default backup directory
ja: デフォルトのバックアップディレクトリ

en: Auto backup setting
ja: 自動バックアップ設定

en: Link destination for programs
ja: プログラムのリンク先

en: Link destination for info docs
ja: info ページのリンク先

en: Link destination for man pages
ja: man ページのリンク先

en: Create shortcuts on the desktop
ja: ショートカットをデスクトップに作成

en: Install for all users
ja: すべてのユーザ向けにインストールする

en: Load default repository:
ja: デフォルトレポジトリの読み込み：

en: Paper options
ja: 用紙オプション

en: Default paper for all
ja: すべてに適用するデフォルト用紙サイズ

en: a4
ja: A4

en: Default paper for %s
ja: %s のデフォルト用紙サイズ

en: GUI Language
ja: GUI 言語

en: System default
ja: システムのデフォルト値

en: Default language for GUI:
ja: GUI 用のデフォルト言語：

en: Changes will take effect after restart
ja: 変更内容は再起動後に有効になります

en: Choose directory
ja: ディレクトリを選択してください

en: Edit default package repositories
ja: デフォルトのパッケージリポジトリを編集

en: Specify set of repositories to be used
ja: 使用するリポジトリ群を指定

en: Delete
ja: 削除

en: Change main package repository
ja: メインパッケージリポジトリを変更

en: Change subsidiary package repository
ja: サブパッケージリポジトリを変更

en: Add repository
ja: リポジトリを追加

en: Add package repository
ja: パッケージリポジトリを追加

en: Repository tag name already used: %s
ja: このタグ名は既に使用されています：%s

en: Revert
ja: 戻す

en: Select paper format for %s
ja: %s 用に用紙サイズを選択してください

en: keep arbitrarily many
ja: 任意の数を保持

en: disable
ja: 無効化

en: Loading of remote database failed.
ja: リモートデータベースの読み込みに失敗しました．

en: Error message:
ja: エラーメッセージ：

en: Installation
ja: インストール

en: Critical updates have been installed.
    Program will terminate now.
    Please restart if necessary.
ja: 重要な更新が適用されました．
    直ちにプログラムを終了します．
    必要ならば再起動してください．

en: The TeX Live manager (the software you're currently running)
    needs to be updated before any other updates can be done.
    
    Please do this by clicking the "Update the TeX Live Manager" button,
    after dismissing this dialogue.
    
    After the update, the TeX Live manager will terminate.
    You can then restart it to proceed with further updates.
ja: ほかのアップデートを行う前に TeX Live Manager 自身を
    アップデートする必要があります．
    
    このダイアログを閉じた後，「TeX Live Manager をアップデート」
    ボタンをクリックして，アップデートを実行してください．
    
    アップデート後，TeX Live Manager は自動で終了します．
    自動終了の後，再起動してほかのアップデートを続けることができます．

en: (Further updates will be available after tlmgr has been updated.)
ja: （アップデートの続きは，tlmgr のアップデート後に可能になります．）

en: Please wait a bit after the program has terminated so that the update can be completed.
ja: このプログラムが終了した後も，アップデートが完了するまで少しお待ちください．

en: Restore completed
ja: 復元が完了しました

en: Select the package to restore, or restore all packages
ja: 復元するパッケージを選択するか，すべてのパッケージを復元してください

en: Revision:
ja: リビジョン：

en: Restore selected package
ja: 選択したパッケージを復元

en: Restore all packages to latest version
ja: すべてのパッケージを最新バージョンに戻す

en: Close
ja: 閉じる

en: Update symbolic links
ja: シンボリックリンクを更新

en: Remove symbolic links
ja: シンボリックリンクを削除

en: Edit directory
ja: ディレクトリを編集

en: New value for %s:
ja: %s の新しい値

en: Choose Directory
ja: ディレクトリを選択

en: Load package repository
ja: パッケージリポジトリを読み込む

en: Load this package repository:
ja: 次のパッケージリポジトリを読み込みます：

en: Choose local directory
ja: ローカルディレクトリを選択してください

en: Use standard net repository
ja: 標準ネットワークリポジトリを使う

en: Loading remote repository - this may take some time, please be patient ...
ja: リモートリポジトリを読み込んでいます．これには少し時間がかかるかもしれません．お待ちください……

en: verified
ja: 認証済み

en: not verified
ja: 未認証

en: Completed
ja: 完了

en: Running %s failed.
    Please consult the log window for details.
ja: %s の実行に失敗しました．
    詳細については，ログウィンドウをご覧ください．

en: Target directory %s non-empty;
    may cause trouble!
ja: ターゲットディレクトリ %s が空ではありません．
    これはトラブルの原因になる可能性があります！

en: Target directory %s non-empty;
    are you sure?
ja: ターゲットディレクトリ %s が空ではありません．
    本当に合っていますか？

en: Welcome to TeX Live!
ja: TeX Live へようこそ！

en: See %s/index.html for links to documentation.
    The TeX Live web site (https://tug.org/texlive/) contains any updates and corrections. TeX Live is a joint project of the TeX user groups around the world; please consider supporting it by joining the group best for you. The list of groups is available on the web at https://tug.org/usergroups.html.
ja: ドキュメントの一覧は %s/index.html をご覧ください．TeX Live のウェブサイト (https://tug.org/texlive/) にはすべてのアップデートとコレクションの情報が掲載されています．TeX Live は全世界の TeX ユーザ会有志による合同プロジェクトです．TeX Live プロジェクトをサポートしていただける場合お好きな TeX ユーザ会に入会することをご検討ください．TeX ユーザ会の一覧はhttps://tug.org/usergroups.html でご確認いただけます．

en: Add %s/texmf-dist/doc/man to MANPATH.
    Add %s/texmf-dist/doc/info to INFOPATH.
    Most importantly, add %s/bin/%s
    to your PATH for current and future sessions.
ja: %s/texmf-dist/doc/man を MANPATH に追加してください．
    %s/texmf-dist/doc/info を INFOPATH に追加してください．
    最重要：TeX Live に含まれるバイナリを利用可能にするため
    %s/bin/%s を PATH に追加してください．

en: Really abort?
ja: 本当に中止しますか？

en: Local repository
ja: ローカルリポジトリ

en: Abort
ja: 中止

en: TeX Live Installer
ja: TeX Live インストーラ

en: Trying to load %s.
    
    If this takes too long, press Abort or choose another repository.
ja: %s をロードしています．
    
    処理に時間がかかり過ぎる場合は「中止」を押すか別のリポジトリを選択してください．

en: Cannot be created or cannot be written to
ja: 次のファイルが書き込み不能です：

en: Directory name...
ja: ディレクトリ名…

en: Change name (slashes not allowed)
ja: 名前を変更（スラッシュを含めることはできません）

en: No slashes allowed
ja: スラッシュを含めることはできません

en: TL release component highly recommended!
    Are you sure?
ja: TeX Live のリリース年を含めることを強く推奨します！
    本当に続行しますか？

en: Add year
ja: 年を追加

en: Remove year
ja: 年を除去

en: Installation root
ja: インストール先

en: Browse...
ja: 開く…

en: Localized directory names will be replaced by their real names
ja: ローカライズされたディレクトリ名は実体名に置き換えられます

en: '~' equals %s, e.g. %s
ja: '~' は %s と等価です．例：%s

en: Cannot deselect own platform
ja: 現在のプラットフォームの選択を外すことはできません

en: Binaries
ja: バイナリ

en: Schemes
ja: スキーム

en: Collections
ja: コレクション

en: Select
ja: 選択

en: Languages
ja: 言語

en: Other collections
ja: ほかのコレクション

en: Warning. Not all configured directories are writable!
ja: 警告．指定したディレクトリの一部が書き込み不能です！

en: Symlinks
ja: シンボリックリンク

en: Man pages
ja: man ページ

en: Info pages
ja: info ページ

en: File
ja: ファイル

en: TeX Live %s Installer
ja: TeX Live %s インストーラ

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Main tree
ja: メインツリー

en: Local additions
ja: ローカルに追加

en: Per-user additions
ja: ユーザごとに追加

en: More ...
ja: さらに表示…

en: Portable setup:
    May reset TEXMFLOCAL
    and TEXMFHOME
ja: ポータブル設定：
    TEXMFLOCAL と TEXMFHOME は
    リセットされます

en: Platforms
ja: プラットフォーム

en: Current platform:
ja: 現在のプラットフォーム：

en: N. of additional platform(s):
ja: 追加プラットフォームの数：

en: Selections
ja: 選択したもの

en: Scheme:
ja: スキーム：

en: N. of collections:
ja: 追加コレクションの数：

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Disk space required (in MB):
ja: 必要なディスク容量 (MB):

en: Adjust searchpath
ja: 検索パスを調整

en: Desktop integration
ja: スタートメニューにショートカットを作成

en: File associations
ja: ファイルの関連付けを変更

en: Create symlinks in standard directories
ja: シンボリックリンクを標準ディレクトリに作成

en: Specify directories
ja: ディレクトリを指定

en: Custom scheme
ja: カスタムスキーム

en: %s not a local or remote repository
ja: %s はローカルリポジトリでもリモートリポジトリでもありません

en: %s requires an argument
ja: %s には引数が必要です

en: Specific mirror...
ja: 特定のミラーを選択…

en: No mirror list available
ja: 利用可能なミラーリストがありません

en: Select or type
ja: 選択または入力

en: Running
ja: 実行中

en: Idle
ja: 待機中

en: Needs updating
ja: アップデートが必要です

en: Up to date
ja: 最新の状態です

en: Unknown
ja: 不明

en: Loading
ja: ロード中

en: If loading takes too long, press Abort and choose another repository.
ja: 処理に時間がかかり過ぎる場合は「中止」を押すか別のリポジトリを選択してください．

en: Repositories
ja: リポジトリ

en: Done loading
ja: 読み込み完了

en: A configured repository is unavailable.
ja: 設定されたリポジトリの1つが利用不能です．

en: Output
ja: 出力

en: Other
ja: その他

en: %s not a repository
ja: %s はリポジトリではありません

en: No repositories
ja: リポジトリがありません

en: Multiple repositories
ja: 複数のリポジトリ

en: Not loaded
ja: 未読み込み

en: Actual repository
ja: 実際のリポジトリ

en: Main Repository
ja: メインリポジトリ

en: Current:
ja: 現在：

en: New
ja: 新規：

en: Any CTAN mirror
ja: ミラーを自動選択

en: Local directory...
ja: ローカルディレクトリ…

en: tlcontrib additional repository
ja: 追加リポジトリ (tlcontrib)

en: tlcontrib repository is included
ja: tlcontrib リポジトリを含みます

en: Remove tlcontrib repository
ja: tlcontrib リポジトリを削除

en: tlcontrib repository is not included
ja: tlcontrib リポジトリは含まれていません

en: Add tlcontrib repository
ja: tlcontrib リポジトリを追加する

en: Save and Load
ja: 保存して読み込み

en: Cannot remove own platform %s
ja: 現在のプラットフォーム (%s) を削除することはできません

en: Apply and close
ja: 適用して閉じる

en: platform
ja: プラットフォーム

en: Restore %s to revision %s?
ja: %s パッケージをリビジョン %s へ復元しますか？

en: No backups configured
ja: バックアップが設定されていません

en: No backup directory defined
ja: バックアップディレクトリが指定されていません

en: Backup directory %s does not exist
ja: バックアップディレクトリ %s が存在しません

en: No packages in backup directory %s
ja: バックアップディレクトリ %s にパッケージがありません

en: Restore from backup
ja: バックアップから復元

en: Package
ja: パッケージ

en: Revision
ja: リビジョン

en: Restore all
ja: すべて復元

en: Nothing to do!
ja: 何もすることがありません！

en: Also installing dependencies
    
    %s
ja: 依存パッケージをインストールします
    
    %s

en: Already installed: %s
ja: %s はインストール済み

en: Also updating dependencies
    
    %s?
ja: 以下の依存パッケージもアップデートしますか？
    
    %s

en: Updating some dependencies %s anyway. Continue?
ja: 依存パッケージ %s をアップデートします．続行しますか？

en: Skipped because not installed: %s
ja: %s は未インストールなのでスキップします

en: Skipped because already up to date: %s
ja: %s は既に最新版なのでスキップします

en: Also remove dependencies
    
    %s?
ja: 以下の依存パッケージもアンインストールしますか？
    
    %s

en: Removing some dependencies %s anyway. Continue?
ja: 依存パッケージ %s をアンインストールします．続行しますか？

en: Info
ja: 情報

en: GUI interface for TeX Live Manager
    Implemented in Tcl/Tk
ja: GUI 版 TeX Live マネージャTcl/Tk 実装

en: %s is not a local or remote repository.
    Please configure a valid repository
ja: %s はローカルリポジトリでもリモートリポジトリでもありません．
    有効なリポジトリを設定してください

en: Error
ja: エラー

en: Load repository
ja: リポジトリを読み込む

en: Exit
ja: 終了

en: Regenerate filename database
ja: ファイル名データベースを再生成

en: Regenerating filename database...
ja: ファイル名データベースを再生成中……

en: Regenerate formats
ja: フォーマットを再生成

en: Rebuilding formats...
ja: フォーマットを再生成中……

en: Regenerate fontmaps
ja: フォントマップを再生成

en: Rebuilding fontmap files...
ja: フォントマップを再生成中……

en: tlmgr help
ja: tlmgr ヘルプ

en: Restart self
ja: tlshell を再起動

en: Restart tlmgr
ja: tlmgr を再起動

en: Show logs
ja: ログを表示

en: TL Manager up to date?
ja: tlmgr は最新版？

en: Last tlmgr command:
ja: tlmgr コマンド：

en: Root at %s
ja: ルートは %s です

en: Package list
ja: パッケージリスト

en: Installed
ja: インストール済み

en: Updatable
ja: アップデート可能

en: Detail >> Global
ja: カテゴリ

en: Collections and schemes
ja: コレクションとスキーム

en: Only schemes
ja: スキームのみ

en: Search
ja: 検索

en: By name
ja: 名称でソート

en: By name and description
ja: 名称と説明でソート

en: Install marked
ja: 選択項目をインストール

en: Update marked
ja: 選択項目をアップデート

en: Remove marked
ja: 選択項目をアンインストール

en: Update tlmgr
ja: tlmgr をアップデート

en: Update all
ja: すべてアップデート

en: Mark none
ja: すべて選択解除

en: Name
ja: 名称

en: Description
ja: 説明

en: Multi-user
ja: マルチユーザ

en: Single-user
ja: シングルユーザ

en: %s is not writable. You can probably not do much.
      Are you sure you want to continue?
ja: %s は書き込み不能です．多くの処理が完了できない可能性があります．  それでも続行しますか？

en: basic scheme (plain and latex)
ja: basic スキーム（plain および latex）

en: ConTeXt scheme
ja: ConTeXt スキーム

en: full scheme (everything)
ja: full スキーム（すべて）

en: GUST TeX Live scheme
ja: GUST TeX Live スキーム

en: infrastructure-only scheme (no TeX at all)
ja: infrastructure-only スキーム（TeX 処理系は一切含みません）

en: medium scheme (small + more packages and languages)
ja: midium スキーム（small スキーム＋欧州の主要言語サポート）

en: minimal scheme (plain only)
ja: minimal スキーム（plain のみ）

en: small scheme (basic + xetex, metapost, a few languages)
ja: small スキーム（basic スキーム＋XeTeX, MetaPost といくつかの言語サポート）

en: teTeX scheme (more than medium, but nowhere near full)
ja: teTeX スキーム（medium スキームよりも大きいが，full スキームには及ばない）

en: Essential programs and files
ja: 必須プログラムとファイル

en: BibTeX additional styles
ja: BibTeX の追加スタイル

en: TeX auxiliary programs
ja: TeX 外部プログラム

en: ConTeXt and packages
ja: ConTeXt とパッケージ

en: Additional fonts
ja: 追加フォント

en: Recommended fonts
ja: 推奨フォント

en: Graphics and font utilities
ja: 画像およびフォントのユーティリティ

en: Additional formats
ja: 追加フォーマット

en: Games typesetting
ja: ゲーム組版

en: Humanities packages
ja: 人文科学パッケージ

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Chinese
ja: 中国語

en: Chinese/Japanese/Korean (base)
ja: 日中韓 (base)

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Czech/Slovak
ja: チェコ・スロバキア語

en: US and UK English
ja: 英語・米語

en: Other European languages
ja: その他の欧州言語

en: French
ja: フランス語

en: German
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: ギリシア語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Other languages
ja: 他の言語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: LaTeX fundamental packages
ja: LaTeX 基本パッケージ

en: LaTeX additional packages
ja: LaTeX 追加パッケージ

en: LaTeX recommended packages
ja: LaTeX 推奨パッケージ

en: LuaTeX packages
ja: LuaTeX パッケージ

en: Mathematics, natural sciences, computer science packages
ja: 数学，自然科学，計算機科学パッケージ

en: MetaPost and Metafont packages
ja: MetaPost および Metafont パッケージ

en: Music packages
ja: 音楽パッケージ

en: Graphics, pictures, diagrams
ja: 画像と図表

en: Plain (La)TeX packages
ja: Plain (La)TeX パッケージ

en: Publisher styles, theses, etc.
ja: 出版社スタイルやテーマ

en: TeXworks editor; TL includes only the Windows binary
ja: TeXworks（Windows 版のみ）

en: Windows-only support programs
ja: Windows 専用プログラム

en: XeTeX and packages
ja: XeTeX とパッケージ
